نقشه برداری زمین با دوربین

نقشه برداری زمین با دوربین

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

به طور کلی هدف از استفاده از این نوع دوربین‌ها به دست آوردن. نقشه از عوارض طبیعی و مصنوعی سطح زمین می‌باشد. و به این ترتیب؛ دوربین‌ها برای تهیه نقشه از عوارض طبیعی مثل کوه، دره، رود و… به کار می‌روند. از مهمترین استفاده‌هایی که از این دوربین‌ها می‌شود. می‌توان به معدن کاری، جاده سازی، پل سازی، اکتشاف معدن، تهیه نقشه‌های سیاسی و جغرافیایی، زمین شناسی، ارزیابی منابع طبیعی و… اشاره کرد.

نقشه برداری زمین با دوربین و اهداف آن

نقشه به تصویر یا نمایشی از عوارض مصنوعی و طبیعی زمین گفته می‌شود. که مهندس نقشه بردار با استفاده از تجهیزات متفاوت، موقعیت عوارض مصنوعی و طبیعی سطح زمین را مشخص کرده. و محاسبه آن‌ها، آنرا به دست می‌آورد. نقشه‌ای که با استفاده از ابزار و تجهیزات اندازه گیری زمینی به همراه عملیات میدانی تهیه شود. با عنوان نقشه برداری زمینی شناخته می‌شود. از مهم‌ترین اهداف نقشه برداری زمین با دوربین مشخص کردن موقعیت نسبی نقاط سطح زمین می‌باشد. به عبارت ساده‌تر می‌توان. گفت از این روش می‌توان به مختصات سه بعدی دست پیدا کرد.

البته در بعضی از روش‌های نقشه‌ برداری که بیشتر نقشه برداری‌های ماهواره‌ای و سنجه‌های نجومی هستند. بعد زمان نیز در نظر گرفته می‌شود. در واقع به طور کلی نقشه برداری شامل دو بخش برداشت (اندازه گیری) و محاسبه (ارائه نتایج) می‌باشد.

در مرحله اول با استفاده از تجهیزات متفاوت شروع اندازه گیری سطح زمین می‌شود. تا بتوان از آن داده‌های لازم برای ارائه نتایج را به دست آورد.

بعد از این که نتایج به دست آمدند و محاسبه داده‌ها انجام شد از روش‌های متفاوت استفاده می‌شود که در همه آنها نخست خطاها بررسی شده. و سپس در صورت قابل قبول بودن، باید سرشکن شود.

نتایج کار نقشه برداری به دو شکل آنالوگ (شامل نقشه مقاطع طولی و عرضی و.. هستند) و دیجیتال (شامل جدول‌ها، مدل‌های رقومی زمین DGM یا DTM) ارائه می‌شوند. نقشه برداری زمین با دوربین با استفاده از ابزارها و تجهیزات متفاوتی انجام می‌شود. انتخاب دستگاه مناسب باید بر اساس معیارهای متفاوتی مثل وسعت زمین، دقت مطلوب و امکانات انجام شود.

نقشه برداری زمین با دوربین و اهداف آن

نقشه برداری زمین با دوربین و اهداف آن

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما