هزینه نقشه utm

هزینه نقشه utm

نقشه یو تی ام با دقت بالا در بسیاری از ادارات و سازمان ها به عنوان مدرکی درخواست می شود. و کاربرد های زیادی دارد. از جمله سازمان منابع طبیعی،جهاد کشاورزی،شهرداری، اداره ثبت اسناد و… می باشد.

در واقع امروزه تمامی سازمان ها در پی به روز رسانی سیستم های خود می باشند. در نتیجه این نقشه را از متقاضیان امور ملکی در خواست می کنند. با تهیه این نقشه ابعاد، مساحت و موقعیت دقیق ملک معلوم می شود. لازم به ذکر است که این نقشه با دقت بالا مد نظر ادارات و سازمان ها می باشد.

یکی از مواقعی که لازم است این نقشه تهیه شود. زمانی است که افراد قصد تبدیل سند قدیمی به سند تک برگ را داشته باشند. به جهت برآورد هزینه نقشه utm بر طبق تعرفه ای مشخص می شود. برای انجام نقشه برداری و تهیه نقشه یو تی ام می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود.

مختصات یو تی ام چیست؟

سیستم مختصات به شما نشان می دهد که تمامی اجسام در فضا دارای مختصات و موقعیت منحصر به فرد خود می باشد. در واقع دو جسم با سیستم مختصات مشابه وجود ندارد. سیستم مختصات های مختلفی در جهان وجود دارد. از جمله آن ها سیستم مختصات قطبی، سیستم مختصات استوانه ای می باشد.

سیستم مختصات یو تی ام، سیستم مختصات مرکاتور معکوس است. و به کمک این سیستم مختصات امکان یافتن موقعیت قسمتی از زمین بر روی نقشه دو بعدی وجود دارد. و می توان پیاده سازی سطح زمین بر روی نقشه را انجام داد.

مفهوم نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام مخفف واژهuniversal transverse Mercator می باشد. با تهیه نقشه یو تی ام مساحت و ابعاد و موقعیت منحصر به فرد ملک حاصل می شود. امروزه با مراجعه به ادارات و سازمان های ملکی این نقشه در خواست می شود. در نتیجه ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که این نقشه به چه علت تهیه می شود. و تهیه این نقشه را به چه کسی بسپاریم؟ این نقشه به جهت مشخص و تثبیت کردن حدود اربعه ملک و پلاک گذاری بر روی ملک تهیه می شود. با تهیه این نقشه می توان موقعیت ملک را به راحتی تشخیص داد. در واقع با تهیه این نقشه موقعیت منحصر به فرد ملک به طوری تعیین می شود. که ملکی مشابه موقعیت ملک وجود نخواهد داشت. برای تهیه نقشه یو تی ام لازم است از تجهیزات دقیق استفاده شود. تا در نتیجه برداشت زمینی با دقت بالا انجام شود و نقشه یو تی ام با کیفیت بالا تهیه شود. تهیه این نقشه با دقت بالا از عهده کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی بر می آید.

تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی

به طور کلی ممکن است آدرس ملک بر روی زمین نا معلوم باشد. و تنها از ملک سند قدیمی موجود باشد. به این ملک گمشده می گویند یافتن آدرس آن با انجام جانمایی پلاک ثبتی ممکن می باشد. همچنین برای معلوم نمودن حدود اربعه ملک با دقت بالا بر روی زمین برای املاک فاقد دیوار کشی نیز انجام این عملیات ضروری است. و در نتیجه با تهیه نقشه یو تی ام جانمایی پلاک ثبتی امکان اخذ سند تک برگ وجود خواهد داشت.

در واقع برای انجام جانمایی پلاک ثبتی اسناد و مدارک قدیمی و ثبتی ملک بررسی می شود. در نتیجه به جهت انجام جانمایی پلاک ثبتی می توان به کارشناس رسمی دادگستری نقشه برداری یا امور ثبتی مراجعه نمود. این متخصص به جهت انجام این عملیات اسناد و مدارک قدیمی را گرد آوری خواهد کرد. و مورد بررسی قرار خواهد داد. در ادامه نقشه ثبتی ملک از بانک اطلاعات ثبتی استخراج می شود.

امکان جانمایی آن بر روی زمین وجود خواهد داشت تا در نتیجه حدود ثبتی ملک معلوم شود. سپس نقشه برداری از ملک آغاز می شود. کارشناس نقشه برداری را با استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه انجام خواهد داد. در ادامه ترسیم نقشه یو تی ام با اتوکد انجام می شود. نقشه یو تی ام تهیه شده چاپ و مهر و امضا شده قابل ارائه به اداره ثبت اسناد خواهد بود. هزینه نقشه utm بر طبق تعرفه ای مشخص تعیین می شود.

هزینه نقشه utm

تهیه نقشه یو تی ام به جهت اخذ سند ملک قولنامه ای

قولنامه امنیت بالایی ندارد. و در نتیجه به جهت اخذ سند رسمی برای ملک می توان از ماده 147 کمک گرفت. در واقع طبق قانون تعیین و تکلیف ماده 147 امکان اخذ سند تک برگ برای ملک قولنامه ای وجود خواهد داشت. اما لازم است ملک دارای بنا و دیوارکشی باشد، دسترسی به مالک رسمی ملک و وراث وی ممکن نباشد. و همچنین ملک متعلق به دولت نباشد. در نتیجه امکان اخذ سند تک برگ برای ملک قولنامه ای وجود خواهد داشت. برای اخذ سند رسمی املاک قولنامه ای لازم است مدارکی را تهیه نمود. از جمله این مدارک نقشه یو تی ام از عرصه و اعیات می باشد.

به جهت تهیه نقشه یو تی ام از عرصه و اعیان برای ارائه به اداره ثبت اسناد می توان به یک فرد متخصص مراجعه نمود. برای تهیه نقشه یو تی ام از عرصه و اعیان از جی پی اس دو یا سه فرکانسه استفاده می شود. و مختصات یو تی ام کنج ها برداشت می شود در ادامه ترسیم نقشه یو تی ام از عرصه و اعیان انجام می شود. نقشه یو تی ام تهیه شده چاپ و مهر و امضا می شود. و به اداره ثبت اسناد ارائه می شود. در نتیجه سند تک برگ برای ملک قولنامه ای صادر می شود.

روش تهیه نقشه یو تی ام

روش های مختلف و تخصصی برای تهیه نقشه یو تی ام وجود دارد. اما لازم به ذکر است که زمانی از این روش های تخصصی برای تهیه نقشه یو تی ام استفاده می شود. که به یک فرد متخصص مراجعه نمود. از جمله این روش ها شامل:

  1. استفاده از دوربین نقشه برداری: در این روش با استفاده از دوربین نقشه برداری توتال استیشن برداشت زمینی انجام می شود. و در نتیجه با نرم افزار اتوکد ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود. این نقشه بر روی نقشه 1:2000جانمایی می شود و در نتیجه چاپ و مهر و امضا شده آماده می شود.
  2. استفاده از جی پی اس دو یا سه فرکانسه: برای برداشت زمینی با جی پی اس دو یا سه فرکانسه کارشناس در کنج ها و شکستگی های ملک مستقر می شود. و در نتیجه برداشت مختصات یو تی ام انجام می شود. در نتیجه ترسیم نقشه یو تی ام انجام می شود.
  3. ترکیب دوربین نقشه برداری و gps: با ترکیبی از دو روش بالا در نتیجه می توان با دقت بالا برداشت زمینی را انجام داد. برای املاکی که شکستگی های زیاد و یا زمین هایی که درخت های بسیاری دارد. می توان از این روش استفاده کرد.

روش تهیه نقشه یو تی ام

روش تهیه نقشه یو تی ام

این مطلب چه‌ اندازه برایتان مفید بوده است؟

امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز: 0 / 5. تعداد رأی: 0

امتیاز نداده اید؟! اولین نفر باشید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما